تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین

دسته بندی ها : وبلاگ 6 شهریور 1398 مجتبی قاسمی 1878 بازدید

در این مقاله قصد داریم تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین را به شما آموزش دهیم.

تفاوت زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی سطح پایین

زبان های  برنامه نویسی سطح پایین، زبان های وابسته به ماشین هستند. کامپیوترها فقط زبان دودویی را متوجه میشوند، به این معنی که همچی را به شکل 0 و 1 میبینند. بنابراین زبان برنامه نویسی سطح پایین، بهترین راه برای ارتباط مستقیم با کامپیوترها هستند.
زبان های برنامه نویسی سطح پایین، زبان های وابسته به کامپیوترها هستند. این زبان ها ممکن است به عنوان زبان مادری کامپیوتر هم شناخته شوند. زبان های برنامه نویسی سطح پایین به زبان کامپیوتر بسیار نزدیکتر هستند.

 

زبان های برنامه نویسی سطح بالا

زبان های برنامه نویسی سطح بالا، زبان های برنامه نویسی ای مانند C، Pascal و یا Fortran هستند که باعث میشود برنامه نویس، برنامه ای را بنویسد که مستقل از کامپیوتر باشد. به چنین زبان هایی، سطح بالا میگوید چون به زبان انسان نزدیک تر و از زبان ماشین دور هستند. زبان های سطح بالا، زبان های مستقل از ماشین اند و نوشتن، خواندن،  ویرایش و فهمیدن آنها راحت است.

 

تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین

تفاوت زبان های برنامه نویسی
سرعت

زبان برنامه های سطح پایین، با زبان دودویی یا بقیه زبان های این سطح نوشته میشوند. آن ها به دلیل ارتباط مستیم با حافظه، به هیچ مترجم زبانی نیاز ندارند. بنابراین به نسبت زبان های سطح بالا بسیار سریع تر هستند.
زبان های سطح بالا از کلمات انگلیسی برای نوشتن برنامه استفاده میکنند. به همین خاطر، کامپایلرها یا مترجم های زبان را مجبور به ترجمه این زبان به زبان ماشین میکنند. همچنین به طور مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار نمیکنند. بنابراین سرعت کمتری نسبت به زبان های سطح پایین دارند.

تفاوت زبان های برنامه نویسی

حافظه

زبان های سطح پایین حافظه کمتری را استفاده میکنند. در صورتی که زبان های سطح بالا این گونه نیستند. آن ها معمولا در یک محیط خاص اجرا میشوند و برای همین معمولا چندین برنامه دیگر هم همزمان در حال اجرا هستند تا کارایی مناسب برنامه را افزایش دهند که همه این کارها منجر به استفاده از حافظه میشود. بنابراین مصرف حافظه زبان های سطح بالا نسبتا بیشتر از زبان های سطح پایین است.

تفاوت زبان های برنامه نویسی

راحتی

زبان های سطح پایین، زبان های سازگار با ماشین هستند. برای نوشتن یک برنامه به زبان سطح پایین، باید مجموعه دستورالعمل های زبان های سطح پایین را بدانیم. به خاطر سپردن مجموعه دستورالعمل های مختلف برای ساختار های متفاوت تقریباً غیر ممکن است. در نتیجه یادگیری زبان های برنامه نویسی سطح پایین دشوار است چرا که نیاز به دانش و تجربه در مورد معماری آن ماشین خاص دارد.
اما زبان های سطح بالا، زبان های برنامه نویسی مناسب تری هستند. برنامه های زبان های سطح بالا با استفاده از کلمات انگلیسی نوشته میشوند که بسیار راحت تر از به خاطر سپردن زبان های سطح پایین است. به همین دلیل، یادگیری زبان های برنامه نویسی سطح بالا بسیار راحت تر است.

تفاوت زبان های برنامه نویسی

قابلیت انتقال

زبان های سطح پایین شامل مجموعه دستورالعمل های کامپیوتری زبان سطح پایین هستند و این دستورالعمل ها وابسته به ماشین بوده و برای هر ساختار مختلفی، متفاوت هستند. از این جهت برنامه های توسعه یافته معمولاً وابسته به ماشین بوده و قابل انتقال نیستند.
اما همانطور که گفته شد، زبان‌های سطح بالا از کلمات انگلیسی برای نوشتن برنامه ها استفاده میکنند. این زبان ها با استفاده از یک کامپایلر یا مترجم زبان، به زبان ماشین ترجمه میشوند و همچنین برای معماری هر ماشین مختلفی، یک مترجم و یا کامپایلر مجزا وجود دارد که منبع را به زبان ماشین مورد نظر ترجمه میکند و به همین خاطر زبان های سطح بالا مستقل از ماشین بوده و قابل انتقال هستند.

تفاوت زبان های برنامه نویسی

میزان انتزاعی بودن

زبان های سطح پایین هیچ انتزاعی را برای سخت افزار به وجود نمی آورند. آنها نزدیک ترین زبان به سخت افزار هستند و به طور مستقیم با حافظه کامپیوترها  تعامل دارند.
زبان های سطح بالا سطوحی از انتزاع را از سخت افزار به وجود می‌ آورند و به طور مستقیم با حافظه کامپیوتر تعامل ندارند. لایه سیستم عامل و نرم افزارهای دیگر بین زبان برنامه نویسی و سخت افزار وجود دارد.

برنامه نویسی

اشکال زدایی و تعمیر و نگهداری

زبان های سطح پایین دارای خطای بیشتری هستند. از خطاهای کوچک گرفته تا نشت حافظ (memory leak). تشخیص خطا و تعمیر و نگهداری، یک روند خسته‌ کننده و زمان‌ بر است.
زبان های سطح بالا دارای خطای کمتری هستند. تقریبا تمام خطاهای سینتکس توسط کامپایلر ها یا مفسران شناسایی شده، اشکال زدایی میشوند و تعمیر و نگهداری آن ها آسان است.

برنامه نویسی

دانش و تجربه اضافی

زبان های سطح پایین وابسته به ماشین هستند. قبل از اینکه بخواهید برنامه ای برای کامپیوتری بنویسید، به دانش معماری کامپیوتر خاص نیاز دارید. زبان های سطح بالا مستقل از ماشین هستند و در نتیجه به هیچ گونه اطلاعات قبلی در مورد معماری کامپیوتر نیاز ندارند.

 برنامه نویسی

برنامه های کاربردی

همانطور که گفته شد زبان های سطح پایین هیچ انتزاعی و یا انتظار کمتری را از سخت افزار فراهم میکنند. آن ها در مقایسه با زبان های سطح بالا، بسیار سریع هستند. بنابراین معمولاً برای توسعه سیستم عامل و برنامه های دیگر استفاده میشوند.

امروزه تقریبا تمام نرم افزارها با استفاده از زبان های سطح بالا طراحی میشوند.

 

سخن مدیر سایت

در پست های دیگر ما، میتوانید از امکانات دیگر سایت مثل آموزش اندروید استودیو، آموزش جاوا اسکریپت، آموزش php، آموزش B4A و آموزش های دیگر و همچنین محصولات سایت که با قیمتی ارزان و رایگان در داخل سایت قرار دادیم بهره مند شوید. همچنین بخش وبلاگ ما که بروزترین مطالب و سایت های خارجی و مقاله های علمی و آموزشی در آن موجود است هم استفاده کنید.

تیم سایت سورس سیتی، برای شما کاربران عزیز مقاله تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا و سطح پایین را فراهم کرده است. لطفا نظرات خود را با ما در این صفحه به اشتراک بگذارید.

به آدرس اینستاگرام ما هم مراجعه نمایید.

مجتبی قاسمی
مجتبی قاسمی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0